Jakie elementy powinna zawierać każda baza danych?

14 grudnia, 2022
Baza danych jest to narzędzie służące do zbierania informacji. Zezwala ona trzymać dowolne informacje, jakimi mogą być dane o ludziach czy zamówieniach.
Zazwyczaj początkową formą takiej bazy jest arkusz kalkulacyjny albo lista w edytorze tekstu.

Kiedy liczba informacji powiększa się, początkowo przyjęta forma zaczyna komplikować zrozumienie tych informacji. Kiedy ten problem się pojawi, trzeba tylko przenieść dane do bazy danych, która mogłaby być zaprojektowana przy wykorzystaniu mechanizmu zarządzania takimi bazami. Tego typu budowa bazy danych jest dosyć skomplikowana. Ale umożliwia ona przechowywanie informacji. Zaledwie jedna baza danych mogłaby zawierać bardzo dużo tabel. Są one trzymane w jednym pliku wraz z formularzami, makrami czy też modułami. Tabela bazy danych niezwykle przynosi na myśl arkusz kalkulacyjny, ponieważ dane przechowywane są w kolumnach i wierszach. Poszczególne wiersze tabel nazywane są jako rekordy. Można tam przechowywać pojedyncze dane. Każdy z rekordów zawiera jedno albo więcej pól. Pola i rekordy można również porównać do bibliotecznego katalogu, w którym są zawarte karty książek. Dowolna karta jest rekordem bazy danych.

budowa bazy danych

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Formularze są potrzebne do tworzenia interfejsu odbiorcy. Mógłby on do niego wprowadzać i edytować dane. Formularz bardzo często posiada przyciski poleceń albo odmienne kontrolki, jakie umożliwiają wykonywanie różnych zadań. Po właściwym zakodowaniu, klawisze mogą umożliwiać określenie danych, jakie pokazywane są w formularzu albo otwieranie innych formularzy i raportów.

Zaintrygował Cię prezentowany wpis? Jeśli tak, to śmiało sprawdź także ten link. Pokrewne treści zobaczysz również tu.

Raporty bazy danych są stosowane do formatowania i wyświetlania danych. Raport przeważnie zezwala odpowiedzieć na konkretne pytanie.

Raport możemy uruchomić w jakimkolwiek czasie, jednak w każdym wypadku będzie on pokazywać bieżące informacje, które znajdują się w bazie danych. Zwykle raporty są formatowane do druku, lecz można by też wyświetlać je na ekranie albo eksportować do różnych programów.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.