Czym jest i do jakich celów służy kapilara?

2 grudnia, 2022
Czy rozumiesz jaka wielkość fizyczna jest obok temperatury najczęściej mierzona, przykładowo w przemyśle? Więc jest to ciśnienie, jakie posiada olbrzymie znaczenie w mnóstwie wykorzystywanych na co dzień przedmiotach.

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy wszakże kontrolować parcie w oponach czy niedługo przed okresem grzewczym roztwierać zawór przy grzejniku.
Do mierzenia gazów, wody czy paliw funkcjonuje natomiast tzw.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to na pewno zaciekawią Cię również przydatne notatki, które odnajdziesz tu – one wciągną Cię bez reszty.

przetwornik, przykładowo przetwornik ciśnienia. Sam przetwornik często współdziała w systemach z czujnikami, gdyż bodziec z sensora przeważnie jest za słaby do dalszego oddawania oraz obróbki. Dzięki transformatorowi taki bodziec jest modyfikowany do innej, właściwszej do przesyłu postaci. W razie przetworników ciśnienia bodziec docelowy najczęściej jest analogowy. Stosowane obecnie przetworniki ciśnienia udostępniają wyniki tej wielkości w zakresie od kilku milibar do 10000 barów. Do poszczególnych konkretnych zastosowań stosuje się wszelakie typy przekaźników.

Szklarnia ogrodowa

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Bardzo pożytecznym urządzeniem jest też termostat z kapilarą. Używany jest on do kierowania różnorakimi elektronicznymi sprzętami, np. grzałkami lub dmuchawami w systemach regulowania ciepłoty w różnorodnych otoczeniach działania w cieczy, w oleju czy w tlenie. Zazwyczaj sprzedawane są w komplecie z uchwytem z podziałką i nierdzewiejącą ramką.

Taka kapilara to tak niezwykle niegruba rurka, że pełna przepływająca przez nią ciecz mieści się w polu oddziaływania sił powiązanych jej ściankami oraz wody bezpośrednio przylegającej do ścianek, co sprawia, że szybkość ruszania się cząsteczek silnie zależy od dystansu od ścianek.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.