Co w przypadku dzielności gospodarczej nazywamy przychodem i kiedy on powstaje?

14 stycznia, 2023
W ekonomii istnieje dużo terminów a jednym z nich jest choćby przychód. Jest to naturalnie łączna ilość sprzedanych produktów, dóbr oraz świadczonych usług netto (bez podatku VAT) w danym okresie rozliczeniowym.
To powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.

przychody

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak prawidłowe ustalenie tego, co stanowi przychód w firmie i w którym momencie faktycznie on jest tworzony, jest strategiczną kwestią do poprawnego funkcjonowania firmy. Chodziłoby oczywiście o uczciwe rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego. Dla uściślenia – dochodem nazywamy przychody zmniejszone o koszty ich nabywania. Inaczej mówiąc, jeśli posiadamy firmę utrzymującą ogrody to środki, które przeznaczamy na paliwo do kosiarek stanowią koszt uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, posiadacz firmy, który nie tylko zna, ale także stosuje się to takiej Zasady, nie musi się niczego bać w czasie możliwej kontroli pracownika Urzędu Skarbowego. W przypadku firmy jej zarobek to, jak to zostało napisane wcześniej, wartość sprzedanych usług albo produktów, natomiast chwila jego powstania to dzień wydania towaru albo wykonania danej usługi.
etykietki z przecenami

Źródło: freepik.com
W praktyce jednak czasami zdarza się tak, że biznesmen dostaje zapłatę wcześniej albo później niż dzień przekazania towaru. Podatek dochodowy trzeba jednak płacić cyklicznie co miesiąc lub co kwartał, niezależnie od dnia faktycznego uzyskania pieniędzy. Dlatego też bardzo istotne jest to, żeby bez błędów potrafić obliczyć wielkość podatku za dany okres rozliczeniowy.

Art.

Gdy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto (http://www.biurotfc.pl/) podobne nasze portale, które omawiają to zagadnienie – na pewno również Cię zafascynują.

14 (ustęp pierwszy rozporządzenia o PIT) stanowi, że przychody z posiadanej działalności gospodarczej, to kwoty należne, nawet jeśli biznesmen w praktyce dotąd nie otrzymał zapłaty za sprzedany towar albo zrealizowane usługi.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.