Ochronniki przepięciowe: co to takiego i do czego się ich używa?

12 stycznia, 2023
Trudno sobie wyobrazić tradycyjne życie bez przedmiotów zasilanych elektrycznością. Jak oczywiście bezpiecznie skorzystać z takich właśnie sprzętów?

W każdym mieszkaniu znajduje się dzisiaj ogrom sprzętów, które nie będą w stanie działać, jeżelinie zostaną podłączone do energii elektrycznej. Dlatego w każdym mieszkaniu jest jedna z najistotniejszych instalacji, instalacja elektryczna. Ostatnio jednym z niezbędnych elementów takiego rodzaju instalacji jest ochronnik przepięciowy. Stosowany ochronnik przepięciowy ma chronić znajdujące się w naszym domu urządzenia o charakterze elektrycznym przed ich zniszczeniem na skutek uderzenia wyładowań atmosferycznych w trakcie burzy, ale też przed skutkami spadku napięcia w konkretnej instalacji elektrycznej.

fotowoltaika

Autor: Team Massachusetts 4D Home
Źródło: http://www.flickr.com

Montowanie ochronników przepięciowych zaleca się w szczególności w tych nieruchomościach, które są pozbawione instalacji przeciwgromowej, czyli tej, która chroni przed uderzeniem pioruna w czasie niezwykle dużej burzy. Duża część aktualnych domów zasilana jest zwyczajną energią elektryczną wyprodukowaną z tradycyjnych surowców takich jak węgiel.

Zasoby węgla z każdym rokiem jednak się pomniejszają. Dlatego już od danego czasu wyszukiwane są inne źródła energii. Jednym z nich jest energia słoneczna. Bardzo powoli na wielu domach jednorodzinnych zaczynają pojawiać się ogniwa słoneczne. Podobnie, jak w sytuacji dobrze nam znanej sieci elektrycznej, także i w przypadku fotowoltaiki najważniejsze jest wykorzystywanie zróżnicowanych typów zabezpieczeń. Zaliczane są do nich ograniczniki fotowoltaika. Stosowane ograniczniki fotowoltaika ochraniają systemy (automatyczna identyfikacja) przed różnorodnymi przyczynami przepięć. Najczęściej są one zabezpieczeniem przed uderzeniem pioruna. Ograniczniki te powinny być zainstalowane bez względu na to, czy w budynku została zamontowana instalacja odgromowa, czy też posiadacz zrezygnował z tego rodzaju instalacji. Mimo wszystko taki ogranicznik należy zastosować zależy konkretnie od tego, czy na budynku znajduje się instalacja odgromowa, czy też jej brakuje. Jakie są właściwe ograniczniki, które można zamontować we własnym domu powinni nas poinformować pracownicy firmy, w której kupujemy baterie słoneczne.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.