Dlaczego hydraulika jest tak bardzo ważna? Na czym polega? Jak wygląda cały mechanizm?

11 stycznia, 2023
Nazwa hydraulika pochodzi od dwóch słów – woda i rura. To nauka o najbardziej odpowiednim wykorzystaniu cieczy, a praktycznie wykorzystaniu ich ruchu przepływu. Związek ma to z mechaniką płynów, tworzy ona jej teoretyczną podbudowę.

Hydraulika zajmuje się na przykład przepływem płynów w rurach, rzekach oraz kanałach, a także zminimalizowaniu ich ruchu przy pomocy różnorodnych urządzeń, czyli tam i zbiorników. Co ciekawe, określone założenia i zasady hydrauliki odnoszą się również do gazów, szczególnie jak sąróżnice w gęstości między nimi są względnie nieznaczne. Co więcej, zajmuje się działaniem takich urządzeń, jak wiatraki, turbiny gazowe oraz układy pneumatyczne. Ruch cieczy, oraz jej przemieszczanie się przez działanie ciśnienia były stosowane od zawsze, z pewnością zanim Pascal zdefiniował prawa, na jakich opiera się współczesna technika hydrauliczna.

pompa

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Przypomnijmy, że Pascal odkrył, że ciśnienie w środku cieczy mające równowagę, wywoływane działaniem sił zewnętrznych, ma jednakową wartość w każdym punkcie cieczy. W prasie hydraulicznej to prawo jest wykorzystywane do uzyskania zwiększonego parcia. Tak więc przyłożenie siły do małego tłoka przekazuje nacisk przez rurę do większego cylindra, zaś tam ciśnienie napiera na wszystkie strony, łącznie z dużym tłokiem, które maksymalizuje przyłożoną siłę. Obecnie największe znaczenie ma tzw. hydraulika siłowa, trudni się ona głównie opracowywaniem oraz wykorzystywaniem układów hydraulicznych. Takim układem jest zespół wzajemnie łączonych części, których zadaniem jest dostarczanie energii albo sterowanie przy pomocy cieczy hydraulicznej pod dużym ciśnieniem – w układzie zamkniętym.

Funkcjonowanie tego rodzaju układu opiera się na wymuszonym oraz sterowanym przepływie cieczy hydraulicznej, jaka wykonuje pracę. Taki ruch jest tu wymuszony przez różne urządzenia, w rodzaju pompa pompy ciepła wrocław Marzocchi (), natomiast energia jest odbierana przez siłowniki hydrauliczne. Mogą też być odbierane przez cylindry hydrauliczne, które zamieniają energię strumienia cieczy na ruch prostoliniowy. Zwiększenie popularności układów hydraulicznych jest bardzo dużyzwłaszcza od czasu Drugiej Wojny Światowej. W sytuacji urządzeń przemysłowych, rolniczych czy budowlanych systemy tego rodzaju, zwłaszcza firmy Alfagomma bardzo skutecznie współzawodniczą z ich mechanicznymi oraz elektrycznymi odpowiednikami – sprawdź. Najbardziej znaczną zaletą jest wszechstronność, wydajność oraz łatwość sterowania. Jednocześnie, są one zdolne do wytwarzania sił, które sięgają od kilku gramów do nawet tysięcy ton.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.