Prowadzisz blog? A czy wiesz, iż w poszczególnych przypadkach powinieneś się z tego rozliczać? Zobacz w czym rzecz

29 stycznia, 2023
W dzisiejszych czasach prowadzenie bloga jest czymś normalnym. Zajmuje się tym znaczna liczba osób, mimo że większość robi to zwyczajnie z czystej pasji, nie zastanawiając się w ogóle o zagadnieniach zarobkowych. Zwyczajnie, jest coś do przekazania, znamy się na określonej kwestii, posiadamy konkretne hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszym doświadczeniem.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie więcej osób jednakże stosuje blog blog prawniczy do zarabiania,zamieszczając reklamy na prywatnym blogu. Równocześnie nie pamiętając, że należy się z tego rozliczyć.

Ta wiedza coraz bardziej powszechna, ale w tym samym czasie nie do końca znana godna jest uwagi, zwłaszcza, że już niemal kończy się czas rozliczania pit 2014. Warto zdawać sobie sprawę, iż otrzymywanie dochodów z reklam podlega podatkom. Wspomina o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która dopuszcza rozmaite źródła zarobków,na przykład będzie to przykład uzyskany dochód z tytułu stosowania reklam w internecie – link do artykułu. Określane są jako przychody powiązane z umową najmu, czyli choć to zabawnie brzmi, związane są z tego typu czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Naturalnie tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Równocześnie do momentu, gdy uznajemy nasz blog jak pasję, dodatkowe zajęcie, to tym samym ten dodatkowy dochód nie podchodzi pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, gdy zmienia się w podstawowe i tak naprawdę jedyne źródło utrzymania, kiedy mamy kilka blogów, to mamy okazję zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki przychód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak standardowy przychód z tytułu wynajmowania.Równocześnie, musimy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W ten sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Na co się zdecydować? Jak pokazuje zdarzenia, bardziej korzystne przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Gwarantuje to mniejsze obciążenia, z powodu niższej stawki. Co niezwykle istotne, jeśli zdecydujemy się na ryczałt w ciągu roku posiadamy wybór, ponoszenia kosztu miesięcznego lub raz na kwartał. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, ale pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Warto o tym nie zapominać przy obecnym rozliczaniu pit 2014.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.