Komin przemysłowy jako znak industrialnego terenu

9 stycznia, 2023
Komin przemysłowy to element krajobrazu, jaki bardzo długo kojarzono ze Śląskiem. Wszystko dlatego, że działało tu wiele kopalń i wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw. Współcześnie te kominy można zauważyć niemalże wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nawet dzisiaj zapytać statystycznego Polaka, w jakim regionie da się zobaczyć najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Górny Śląsk. Niewątpliwie tej rejon, zaraz po przyłączeniu do Polski, był najbardziej uprzemysłowiony: mnóstwo kopalni, hut, wszelkiego rodzaju fabryk oraz przedsiębiorstw przemysłowych.

Czy tego typu tematy Cię absorbują? Ochoczo zatem kliknij tutaj – ta ważna witryna (https://www.sanex-lowce.pl/kategoria/produkty-tekturowe/opakowania-tekturowe/opakowania-zmienno-gabarytowe/) na pewno także bardzo Cię zaciekawi!

Wówczas najpopularniejsze było zastosowanie węgla, więc taka ilość kominów nikogo nie dziwiła. W pewnym sensie da się stwierdzić, że wspaniale wpisały się one w krajobraz – bez nich ziemie tego województwa wydają się puste. Mimo że sporo z nich kompletnie już nie funkcjonuje, lub pracują czasami zazwyczaj nie są usuwane, stanowią pewnego rodzaju symbol bardzo charakterystyczny dla tego regionu, przypominają minione czasy. Ciekawy był sposób, w jaki tworzony był każdy komin przemysłowy. Zazwyczaj odpowiedzialni za to byli słynni inżynierowie. Postawienie, jakby nie było budowli, która ma często powyżej 50 m a do tego ma niewielką średnicę i jeszcze im wyżej, tym jest węższa, jest bardzo trudne i wymaga mnóstwa wiedzy.

Obecnie taki komin przemysłowy stawiano by inaczej. Jednakże teraz węgiel przestał odgrywać tak ważną rolę, nie używa się go w tak ogromnych ilościach, przez co ogranicza się budowę kominów. Warto pamiętać, iż kominy to nie tylko sprawa przemysłu, hal fabrycznych i tym podobne – niemalże każdy dom jednorodzinny posiada komin, przecież trzeba go jakoś ogrzewać. Budowa komina to zadanie, jakie nie jest ograniczone jedynie do samego postawienia kilkumetrowego graniastosłupa, bardzo istotne są również elementy wykończenia, jak przykładowo izolacja – niezbędne są także przy kominach, musi posiadać je również każdy komin przemysłowy. Warto korzystać z produktów firmy, której wytwory służące do izolacji znacząco ograniczają emitowanie energii cieplnej do atmosfery – to niezwykle ważne dla środowiska. Właściwe zabezpieczenie komina gwarantuje, że nie będzie dochodzić do powstawania strat energii ani że substancje które wydostają się kominem przemysłowym będą się dostawały poprzez nieszczelności do wewnątrz

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.