Gdzie aktualnie się wykorzystuje elektryczne silniki, jakie są ich główne odmiany i rodzaje.

15 lutego, 2023
Silniki elektryczne są jednymi z bardzo często stosowanych urządzeń zasilanych za pomocą tego medium. W praktyce stosuje się je w prawie wszystkich sprzętach AGD, w samochodach a nawet sprzęcie komputerowym, nie mówiąc już o tym, ile używa ich przemysł. Za pomocą silników najróżniejsze linie produkcyjne, urządzenia oraz maszyny, i ciężko obecnie by było wyobrazić sobie nowoczesny przemysł bez tych sprzętów.

silnik samochodowy

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silnik elektryczny dc występuje w paru podstawowych odmianach oraz niezliczonej ilości wymiarów. Najmniejsze z nich występują w sprzęcie elektronicznym, przykładowo typowe CD-ROMY czy DVD również mają w sobie niewielki silniczek. Na drugim końcu są wielkie silniki przemysłowe i kolejowe, ważące niekiedy parę ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Podstawowym podziałem silników jest sposób zasilania, tu rozróżnić można urządzenia zasilane prądem stałym i zmiennym. W zastosowaniach przemysłowych najczęściej spotykane są silniki zasilane prądem zmiennym, za to przemysł elektroniczny i transportowy będzie częściej korzystał z drugiego rodzaju. Zobacz więcej na temat: .

Sama idea działania silnika elektrycznego elektrycznego silnika jest niezwykle prosta. Urządzenia te składają się z dwóch głównych części, to znaczy stojana zawierającego elektromagnesy i wirnika mającego uzwojenia twornikowe.

Odpowiada Ci ten materiał? Super, ale kliknij ponadto tutaj – przeczytasz tam bardzo użyteczny portal, który też okaże się dla Ciebie interesujący.

Elektromagnesy umieszczone w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne (interesujący wpis na grupapartner.pl), które działa na wirnik powodując jego ruch obrotowy. Oczywiście przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły rozmaite odmiany silników, różniących się znacznie charakterystyką i mające bardzo różnorodne wykorzystanie. Elektryczne silniki to urządzenia wytrzymałe, lecz co jakiś czas niezbędne będzie sprawdzenie ich działania.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego (Partner Serwis > polecana strona) będzie obejmować przede wszystkim skontrolowanie wszystkich uzwojeń i stanu izolacji, ponieważ wszelkie przebicia są bardzo groźne. Kontrolowany jest także stan łożysk, to one właśnie są najczęściej wymienianymi elementami w większości silników stosowanych w przemyśle i zastosowaniach domowych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.