Jakie są surowce mineralne w Polsce i w czym są zastosowane?

17 stycznia, 2023
Jaki jest przemysł surowców mineralnych w naszym kraju? Co najczęściej się wydobywa i jakie są sposoby zastosowania surowców? Dowiedz się więcej o surowcach mineralnych i ich wykorzystaniu.
Przemysł surowców w naszym kraju zawiera wydobywanie surowców mineralnych oraz przetwarzanie ich za pomocą odpowiednich sprzętów na produkty codziennego użytku. Tak się składa, że Polska jest państwem wyposażonym w surowce mineralne. Te, które bierze się z ziemi, zwą się kopalinami.

Wydobycie surowców energetycznych w Polsce odbywa się m. in. w miejscowościach: Konin, Turek oraz Zagłębie Górnośląskie (karbon). Zastosowanie surowców energetycznych służy do produkowania energii. Oprócz wspomnianych ma miejsce także wydobycie pozostałych surowców mineralnych takich jak: Cynk, ołów (Olkusz), miedź, Sól kamienna (Kłodawa).
Surowce mineralne dzielą się przykładowo na energetyczne, metaliczne i chemiczne. W ramach przemysłu energetyka zawiera produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Węgiel kamienny stanowi główne paliwo stosowane w polskich elektrowniach, ponieważ mamy największe krajowe zasoby tego surowca. Ważnymi dziedzinami przemysłu przetwórczego są: przemysł hutniczy, elektromaszynowy i chemiczny. Niezmiernie ważną częścią każdego przemysłu jest dostarczanie energii oraz wody. Specjaliści w sprawach surowców mineralnych
W dziedzinie jaką są surowce mineralne, jeśli wydobycie surowca ma miejsce na powierzchni, mówimy o kopalni odkrywkowej. Wydobywanie surowców pod ziemią ma miejsce w kopalni głębinowej. Polskie zasoby ropy naftowej oraz gazu ziemnego są zbyt rzadkie na wymagania kraju, dlatego to potrzebne jest sprowadzanie tych surowców (głównie z Rosji). Z kolei surowce mineralne skalne występują w całej Polsce i są z powodzeniem wykorzystywane głównie w budownictwie.

wapień

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Ważnym surowcem mineralnym jest np. wapień. Jest on stosowany w budownictwie, przemyśle wapienniczym, cementowym, chemicznym oraz cukrowniczym i hutniczym. Wapień jest w dodatku stosowany w rolnictwie jako nawóz oraz w energetyce jako sorbent do procesu odsiarczania spalin. Więcej w tym temacie

Wykorzystanie surowca mineralnego jakim jest wapień w budownictwie przejawia się na rozmaite rodzaje.

Nie ociągaj się! Jeżeli spodobał Ci się nasz wątek, to czytaj to (http://www.magicplay.pl/?pl_stoly-do-cymbergaja,34) kolejne treści na ten materiał. Opracowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

M. in. jako materiał budulcowy, np. jako materiał izolacyjny lub spoiwo budowlane.
Ostatnie lata dowiodły, że oprócz tych klasycznych surowców, takich jak np. węgiel kamienny, nasz kraj może posiadać jeszcze więcej surowcowych korzyści takich jak np. ropa i gaz z łupków czy złoża typu tight. Nasz kraj jest bardzo zasobny w surowce mineralne. Znajdujemy się w czołówce państw o najlepszych zasobach węgla kamiennego i brunatnego oraz rudy miedzi, cynku i ołowiu, a także siarki lub soli kamiennej. Ponadto, w w przeszłości słynęliśmy z eksploatacji drogocennego bursztynu. W Polsce znajdują się także złoża ropy naftowej, przede wszystkim w Karpatach i na Niżu Polskim. Mamy także spore złoża siarki, które to znajdują się w północnej części zapadliska przedkarpackiego.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.