Cynkowanie – co to jest? i czemu jest potrzebne?

14 lutego, 2023
Cynk jest powszechnie stosowanym pierwiastkiem w ochronie elementów stalowych przed działanie rdzy.
Taka metoda ochronna nazywa się ocynk ogniowy. Profesjonalna cynkownia jest wyposażona do ocynku ogniowego nawet wyjątkowo zróżnicowanych elementów.

konstrukcje stalowe

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Udanie się do cynkowni jest konieczne – gdyż każdy indywidualny fragment musi zostać pogrążony w fachowych wannach wypełnionych dokładną kompozycją cynku i innych substancji chemicznych. Bez tego zdobycie wymaganego efektu ochronnego w postaci znaczniejszej wytrzymałości części – (części do wózków hyster) stalowych i ich adekwatnego zabezpieczenia przed rdzewieniem jest nierealizowalne.

Po co kąpiele?

Technika zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy gwarantuje dojście do każdej mikroskopijnej szczeliny w strukturze elementu wykonanego ze stali – sprawdź ofertę ocynku ogniowego. Ciekły cynk w w czasie kąpieli, której poziom sięga 450 stopni C, dostaje się wszędzie wewnątrz podtapianego elementu.Ocynk ogniowy, jaki przeprowadza cynkownia nie jest identyczny, w efekcie warstwa cynkowa wykazuje różne właściwości. Efekt zależny jest od kilku standardowych zmiennych jak:- Skład chemiczny zanurzanego elementu ze stali- Grubość i rozmiar elementu- Ogólna grubość oraz zakładany rozmiar złożonej konstrukcji. – Zawartość takich pochodnych jak krzem jak i fosfor.- Wymiar czasu, w którym komponent przetrzymywany jest w kąpieli cynkowej- Chropowatości powierzchni konstrukcji.

Dzięki wykorzystywaniu przez cynkownie różnorodnych mieszanek do ocynku ogniowego, gotowe dodatnie efekty są zauważalne w elementach wykonanych ze stali od razu.
Ocynk ogniowy kształtuje wytrzymałą powłokę antykorozyjną, która przydaje nowy wymiar wytrzymałości do zróżnicowanych elementów wykonanych ze stali lub żeliwnych. Efekt – wzrost odporności na uszkodzenia mechaniczne.
Ochrona cynkowa nie jest jednostajna – ma ona format warstwowy, dzięki temu zabieg cynkowania można powtarzać.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.