Do czego wykorzystywane są zbiorniki hydroforowe, jaka jest ich zasada działania.

29 marca, 2023
Odkręcając wodę w mieszkaniu niewiele osób wie dokładnie, dlaczego ona płynie. Ludzie zauważają jedynie koniec całej instalacji, a to jest tylko jej drobna część. Najważniejszym elementem, przez jaki w ogóle woda będzie płynąć w kranach jest zbiornik, w jakim się ją magazynuje. Zbiorniki takie, nazywane także hydroforowymi albo ciśnieniowymi, przechowują wodę, ale też, o czym zapewne wiele osób nie wie, powietrze.

Właśnie obecność powietrza jest w takim zbiorniku niezwykle istotna i to dzięki niemu właśnie wszystko funkcjonuje w taki a nie inny sposób. Rzecz jasna zbiorniki hydroforowe wyposażone są w szereg urządzeń, bez których ich właściwa praca nie byłaby możliwa – znalazłem zbiorniki hydroforowe. Zaliczyć do nich można na przykład pompy – geotermalne pompy ciepła do uzupełniania stanu wody czy też czujniki ciśnienia, kontrolujące tę wielkość w zbiorniku. Układ taki jest niekiedy skomplikowany, szczególnie przemysłowych zastosowaniach, niemniej zbiornik stanowi tu jego najważniejszą część. A jak się okazuje, przy jego działaniu się wykorzystuje jedno z elementarnych fizycznych praw, znanych od bardzo dawna.
zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w dużej ilości różnych miejsc (kontynuuj czytanie). Coraz częściej spotkać je też można w domach prywatnych oraz firmach, albo jako główne źródło zasilania w wodę, lub też pomocnicze, jeśli in[TAG=stalacja] jest podciągnięta. Najczęściej składają się z żeliwnego lub stalowego zbiornika o określonej wielkości. Tego typu zbiorniki mają różny kształt, uzależnione to będzie przede wszystkim od możliwości postawienia ich w docelowym miejscu. Układ taki złożony jest jeszcze z pompy, czujnika i zaworów, i to wystarczy do tego, aby otrzymać wodę pod należytym ciśnieniem. Ciecz w zbiorniku nalewana jest do określonej wysokości, a nad nią jest powietrzna poduszka. Jak się pobiera wodę zmniejsza się jej ilość, a co za tym idzie zmniejsza się ciśnienie powietrza wewnątrz.

Jeśli uzyska ono minimalną wartość, to włącza się pompa i rozpoczyna się wlewanie wody. To z kolei trwa do chwili, ciśnienie osiągnie wartość maksymalną, wtedy pompa zostaje wyłączona.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.