Jak najrozsądniej rozwikłać problem wolnych przejazdów?

29 marca, 2023
Drogowy transport jest kosztowny, zakup i obsługa samochodów sporo kosztuje, olej napędowy także do najtańszych się nie zalicza, a w czasie jazdy na kierowców oczekuje niemało ponadprogramowych opłat. Jeśli się to wszystko zsumuje, to okazuje się, że trzeba mocno się czasami natrudzić, żeby na takim interesie nie ponieść straty. Dużym kłopotem przewoźników są powroty bez żadnego ładunku. Zamówiony towar należy dowieźć do miejsca docelowego, które niekiedy znajduje się na drugim końcu Europy, i do przebycia jest parę tysięcy mil.

załadunek chłodni

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com

Za przewiezienie ładunku zamawiający płaci ustaloną stawkę, która czasami jednak nie pokrywa wydatków na powrót samochodu do swojej bazy, i jeżeli ciężarówka nie ma zapewnionego frachtu do dostarczenia w powrotnej drodze, to do takich zleceń być może będzie trzeba dołożyć.

Z tego też powodu chyba każdej transportowej firmie zależy na tym, żeby samochód – (zabudowy samochodowe) jak najkrócej jeździł zupełnie pusty, ponieważ wtedy nie będzie on przynosił on żadnego zysku, a co więcej, do takich tras najzwyczajniej się jeszcze dopłaca.

Niezwykle przydatne w rozwiązywaniu kłopotów z wolnymi przebiegami ciężarówek są najróżniejsze internetowe giełdy transportowe. Tego typu giełdy są z reguły serwisami międzynarodowymi, do których dostępność mają klienci z wielu różnych krajów. Przez to prawdopodobieństwo wyszukania zleceń jest znacznie większe, niż gdyby działały jedynie na rynku lokalnym. Koncepcja tego typu stron jest bardzo prosta.

Z jednej strony ogłoszenia dają przewoźnicy, jacy będą wracali daną trasą i będą mogli po drodze coś przewieźć, a kolejna kategoria to firmy które posiadają wolne frachty i szukające kogoś, kto ich produkty dostarczy do docelowego miejsca. Przeważnie ogłoszenia dotyczą jednorazowych przejazdów, ale niekiedy trafiają się także oferty dotyczące dłuższej kooperacji.

Bardzo dużym plusem takich giełd jest sprawność znajdowania zleceń, sam kontakt między zainteresowanymi stronami jest bardzo szybki i firma, która przykładowo posiada wolny ładunek do przewiezienia na drugi kraniec Europy w szybki sposób znajdzie przewoźnika, który w dobrej cenie go dostarczy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.