Siłowniki i prasy – warto wiedzieć!

29 marca, 2023
Ciekawe, czy wiesz czym są siłowniki hydrauliczne. A jak działa pneumatyka? Mało kto to wie, zwłaszcza nie mając za sobą technikum i studiów na uczelni.

Dlatego ten niedługi przewodnik został napisany, żeby rozjaśnić kilka zagadnień zielonym w temacie internautom.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to dosyć często stosowane urządzenia. Można je spotkać w branży produkcyjnej, branży budowlanej, autach i awionice. Są przeznaczane do napędzania różnych konstrukcji, np. prasy (odpowiednia strona), dzięki energii płynu pod ciśnieniem. Do środka siłownika zwykle leje się olej i właśnie on posiada kluczową rolę. Siłowniki hydrauliczne wykazują znacząco szeroki wachlarz użyteczności i są całkiem opłacalnym wyborem. Lepsze są jednak ich odpowiedniki pneumatyczne, które opierają swe działanie na sprężonym powietrzu.

pneumatyka, arapneumatik

Siłowniki pneumatyczne, jak napisałem powyżej, swoje funkcjonowanie opierają na pneumatyce. Wachlarz użytkowy jest podobny jak u ich hydraulicznych odpowiedników. Są obecne w petrochemii, przemyśle i transporcie. Także wszędzie zobaczysz ich funkcjonalność, w różnorakich zasuwach i drzwiach. Siłowniki pneumatyczne doceniane są są za wydajność i szybkość działania, a również za małe wielkości. Kluczowymi częściami takich siłowników są zawory pneumatyczne (wdał się w polemikę), które moderują ilość gazów wewnątrz maszyny. Ogólnie rzecz biorąc, są odpowiedzialne za natężenie ciśnienia. Zawory pneumatyczne posiadają kilka odmian, są to n.p.: zawory kulowe, rozdzielające i specjalne. W kraju znajdziemy te urządzenia u wielu wytwórców. Najważniejsi to Rectus, Burkert i Te-ha-bud.

Chęć zdobywania wiedzy jest zaletą ludzi bystrych i ciekawych świata. Od wieków dociekliwi ludzie starają się poznać życie ze wszystkimi jego elementami. Teraz ja wniosłem swój wkład do krzewienia wiedzy. Potrafisz teraz zagiąć swoich znajomych i wytłumaczyć im przydatność, jaką wykazują zawory pneumatyczne wakuometry w życiu codziennym. Być może ta wiedza w przyszłości zaprocentuje, w momencie,kiedy wybierzesz pracę w przemyśle albo awionice?

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.