Krótka charakterystyka kominów przemysłowych

29 marca, 2023
Kominy stalowe wykorzystywane są jako metoda na odprowadzenie nagromadzonych spalin oraz gazów, które wytwarzają się w procesie ogrzewającym. Powstają one w wyniku palenia w piecach i grzewczych kotłach. Są także skutkiem niektórych procesów produkcyjnych. Kominy przemysłowe powinny być tak dobrane, aby spełniać określone dla nich funkcje. Aby dopasować je właściwie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, które substancje będą na nie oddziaływać podczas użytkowania. W tym zakresie wypada wybrać komin, dostosowując go do tego, czy będzie on odprowadzał spaliny, powstające w ciągu systemu spalania, czy również opary powstałe podczas produkcji.

komin przemysłowy

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez znaczenia jest także temperatura, jaką mają kominy w procesie odprowadzania spalin czy gazów. Kominy mogą mieć różnoraką wysokość, w zależności od przeznaczenia mogą również odprowadzać spaliny w ciągu powstałym naturalnie, albo za pomocą ciągu wytwarzanego sztucznie, w czasie działania specjalnych urządzeń. Kominy stalowe przemysłowe wykonuje się z różnego typu stali. Przykłady na stronie: Firma FHU ANDRE. Do tych często stosowanych, należą stal zwykła i szlachetna oraz aluminium. Wybór komina to także decyzja o jego przekroju oraz kształcie, uwzględnienie rodzaju ochrony termicznej, działań czynników szkodliwych (w tym działania środków chemicznych). Kominy przemysłowe mogą mieć łączenia w postaci śrub lub być spawane.

Kominy stalowe przemysłowe (zajrzyj do serwisu) są na ogół nieskomplikowane w montażu, są odporne na oddziaływanie na nich czynników zewnętrznych – w tym nawet niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak i czynników wewnętrznych. Dobrze przewodzą ciepło i prosto w nich uzyskać właściwy ciąg. Ten rodzaj kominów powoli zastępuje te budowane z cegieł. Kominy stalowe nie ważą dużo, można z nich projektować wysokie konstrukcje, łatwo się je konserwuje, a także z dużą łatwością możemy je transportować. Jednak wady tego typu konstrukcji też istnieją.

Należy do nich właśnie obowiązek dbania o stałą konserwację, duża podatność na działanie porywistych wiatrów, które wraz z powstającą korozją, może powodować niszczenie komina, a także brak możliwości projektowania kominów o dużej średnicy. Kominy mogą być dodatkowo wyposażone w drabiny, które umożliwiają wejście i wszelkie prace przy kominie. Kolejnym elementem mogą być także specjalne pomosty i galerie. Komin powinien także posiadać instalację odgromową. Jeżeli komin jest stosunkowo wysoki, musimy wziąć pod uwagę, iż może być przeszkodą w ruchu lotniczym, dlatego taki element odpowiednio oznakować, aby był widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.