Rodzaje sprężarek i ich funkcje.

29 marca, 2023
Sprężarki powietrza są urządzeniami często przydatnymi w wielu rozmaitych zakładach. Oczywistą funkcją oraz głównym zastosowaniem tego typu urządzeń jest zwiększenie gęstości powietrza. Wysokie ciśnienie przydać się może do napędzania urządzeń i rozmaitych mechanizmów. Przykładem zastosowania sprężarek są urządzenia napędzane ściśnionym powietrzem.

sprężarka

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Napotykamy się na nie w warsztatach samochodowych, napędzając różnego rodzaju klucze pneumatyczne. Napędza się w ten sposób silniki pneumatycznych wiertarek, młotów czy szlifierek. Kolejnym miejscem, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze są wszelkiego typu turbiny. Powietrze pod odpowiednim ciśnieniem uderza w łopatki (patrz też: łopatki grafitowe) turbiny, w skutek czego wprawia je w ruch. Niezwykle popularne zastosowanie technologii sprężonego powietrza ma miejsce również w naszym życiu codziennym. Każdy z nas korzystał z kompresora na stacji benzynowych. Z urządzeniami tego typu spotykamy się także w gospodarstwie domowym. Sprzęt w godpodarstwie domowy, w którym wykorzystuje się tą technikę to np. chłodzarki, odkurzacze, suszarki itp. Na czym polega proces sprężania powietrza i innych gazów? Gaz mają wyjątkowo dużą ściśliwość, co oznacza, że możemy zwiększyć ilość gazu zwiększając jego ciśnienie. W ten sposób zwiększa się także również siła potencjalna do wykorzystania. W celu sprężenia gazów zwykle używa się sprężarki tłokowe (). Są to najstarsze, najbardziej znane i najprostsze sprężarki. Są to sprężarki, gdzie wyniku działania tłoków umieszczonych w cylindrach zwiększa się geśtość gazu. Proste i małe urządzenia tego typu są jednostopiowe, z reguły jednak mamy do czynienia ze sprężarkami dustoponiowymi.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Sprężarki tego typu należą do typu sprężarek objętościowych. Większość tego typu urządzeń wyposżone są w zawory, które otwierają się samoczynnie pod wpływem zmian ciśnienia, w celu smarowania ruchomych części olejem. Sprężarki powietrza () i innych gazów, zarówno sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy inne jak osiowe, wirowe, promieniowe mają potężne zastosowanie w przemyśle i są podstawowymi elementami dużo bardziej złożonych urządzeń.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.