Hartujemy metale i co? Poznaj znaczenie pracy z metalami!

29 marca, 2023
Na co dzień nieczęsto zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy wokół nas powstało dzięki temu, iż nasza cywilizacja potrafi obrabiać metal. Chociażby drewniane meble egzystują w pewnym sensie z tego powodu, że ktoś poprzednio wykonał jakąś odpowiednią formę czy też instrument.

hartowanie indukcyjne

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
domy

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
odlewnie aluminium

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc powstają owe formy?
Wszystko oczywiście jest zależne od tego, z jakiego metalu czy też stopu metali będą sporządzone (sprawdzone hartowanie indukcyjne). Na przykład odlewy z brązu, inaczej stopu miedzi z Sn, mają zastosowanie głównie w sztuce. Wykonane tą drogą malutkie składniki także zdają egzamin w przemyśle, chociaż sporadycznie się je wykorzystuje. Często użytkowane są natomiast formy z aluminium. Sporządza się je w konstrukcjach piaskowych lub przez odlewanie kokilowe, które jest cokolwiek bardziej zawodne i posiada rolę głównie przy odlewach wielkoseryjnych. Odlewnie aluminium proponują zazwyczaj nie wyłącznie samo odlewanie, lecz i pierwotną obróbkę (klikaj na alwro.com.pl). Tego typu wydziałów jest u nas malutko, ale pracują bardzo dynamicznie.

Inną sprawą jest utwardzanie wykonanych wyrobów.

Jeżeli ten materiał jest według Ciebie frapujący, to szybko kliknij tutaj i sprawdź te informacje (http://www.libeli.pl/drukarki-i-akcesoria/) – tam również znajdziesz dużo ciekawych informacji.

Tu zazwyczaj nie chodzi już o same formy, ale o skończone towary, jakie będą wykonywać pracę w trudnych okolicznościach, na przykład w otoczeniu ciernym. Utwardzanie polega, ogólnie rzecz ujmując, na nagrzaniu metalu i niezwłocznym zalaniu go płynem roboczym, tak by w najwyższym stopniu go schłodzić.

Aktualnie systematycznie stosuje się tzw. hartowanie indukcyjne, w jakim do podniesienia temperatury dochodzi wskutek prądu zmiennego, wytwarzającego pole elektromagnetyczne. Zapewnia ono możliwość zahartowania wybranego fragmentu artykułu, co oszczędza czas i kapitał. W taki sposób wzmacnia się na przykład wszelkie zębatki.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.