Co to jest cięcie tlenem? Jakie rodzaje gazów do tego stosujemy? Czy jest to opłacalne?

13 lutego, 2023
Cięcie to proces rozdzielania materiału na pełnej jej grubości, definiuje ją oznaczona linia podziału, jaka przeważnie jest prostopadła do powierzchni wycinanego przedmiotu. Jest wiele czynników które decydują o doborze procesu cięcia. Musimy oczywiście wziąć pod rozwagę rodzaj i grubość wycinanego materiału. Bez tego tak naprawdę nie możemy określić, jaki oczekujemy efekt naszej pracy. Tak samo jest z długością czy kształtem linii cięcia. To wszystko składa się na wymagania dotyczące jakości wycinanych krawędzi, na które bacznie trzeba zwracać uwagę. Obowiązkowo również analizujmy możliwości produkcyjne, jednocześnie koszty procesu, ponieważ przecież nie chcielibyśmy przepłacać.

Blacha

Autor: Paul Joseph
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją charakterystyczne metody cięcia blachy, bardzo skuteczną i polecaną jest cięcie tlenem – sprawdź dodatkowe informacje. O co w niej chodzi? Polega ona na doprowadzeniu metalu w obszarze cięcia do temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości mają miejsce reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Ten proces można dokonywać ręcznie albo w sposób zmechanizowany w różnorodnych pozycjach, także w ciężko osiągalnych miejscach. Najistotniejszym elementem przyrządem do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadanie to jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a jesteśmy w stanie tego dokonać przez pomniejszanie gazu palnego oraz tlenu we właściwej proporcji oraz doprowadzić do miejsca cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.

Arkusz blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Gazy stosowane do cięcia tlenem to acetylen i propan. Acetylen jest używany jako gaz palny, ponieważ posiada najbardziej wysoką temperaturę płomienia. Płomień tego rodzaju jest krótki o jasnym wewnętrznym stożku i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu.

Kliknij ten odnośnik, a wtedy zdobądź więcej szczegółów (https://bth.pl/uslugi/ciecie-laserem-wycinanie-laserowe-stali-blach/) w kontekście analizowanej w tym materiale treści. Otrzymasz wtedy większą wiedzę.

Przez zmianę natężenia przepływu tlenu i acetylenu można osiągnąć płomień nawęglający, w jakim znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, w przewadze tlenu i neutralny. Propan natomiast wydziela najwięcej ciepła na zewnątrz płomienia, lecz posiada niższą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan mniej kosztuje od acetylenu, co więcej nie musi być przechowywany w specjalnych butlach. Propan najkorzystniej się nadaje do wycinania grubych płyt, o grubości od 100 do 300 milimetrów. Rzeczywiście więc trzeba korzystać z tej metody cięcia, gdyż zapewnia on tak naprawdę efektywność i w miarę korzystne koszty całego procesu. A to właściwie najbardziej ważne.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.