Jak ściągnąć do Polski produkty z Chin? Garść wskazówek dla firm

14 lutego, 2023
Współpraca ekonomiczna Polski z Pekinem od wielu lat kwitnie. Tylko w 2013 roku napływ chińskich produktów do Polski osiągnął niemal 15 mld euro!

Polski z Państwa Środka wysyłane są przede wszystkim artykuły elektryczne i elektroniczne, produkty włókiennicze oraz tekstylia, buty i torebki. Jeżeli chcemy zacząć importować towary z Państwa Środka, najpierw powinniśmy znaleźć odpowiedzialnego partnera. Współpracę nawiążemy za pośrednictwem licznych portali online. Na większości z nich spotkamy zawsze sprawdzone firmy, oznaczone stosownym certyfikatem.

Cennym źródłem informacji są także po prostu wyszukiwarki internetowe. Po wybraniu zasad współpracy z wybraną firmą, uzyskamy fakturę oraz instrukcje dotyczące kolejnych opłat. Najczęstszą formą jest międzypaństwowy przekaz SWIFT. Warto pamiętać, że czas jego zrealizowania może wynieść nawet 2 tygodnie. Towary zakupione w Chinach trafią do nad za pośrednictwem firmy kurierskiej, przez transport lotniczy albo morski. Najszybciej dotrze do nas produkt przekazany paczką kurierską. Dobrze jednak pamiętać, że to zarazem najdroższa opcja. Jeżeli postawimy na przekaz lotniczy, na produkt będziemy oczekiwać od tygodnia do dwóch.

Kontenery

Źródło: sxc.hu

To też najczęstszy sposób na import z Chin. Zaraz jak sprzedawca wyśle towar, zamawiający otrzyma tak zwany air waybill. Dokument zawiera szczegóły dotyczące numeru przesyłki i linii lotniczych. W załatwieniu wszystkich procedur pomoże nam specjalistyczna agencja celna. Jej personel odbierze naszą przesyłkę, przygotuje koniecznie papiery i przekaże towar do odbioru.

Należy nie zapominać, że import (Chiny import) z Chin związany jest z wysokim cłem. Ilość opłat uzależniona jest od rodzaju produktów. W rozliczeniu się z opłat celnych pomoże nam agencja celna. Na podstawie formularzy, jej pracownicy przygotują zgłoszenie celne i nawiązują kontakt z upoważnienia zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla osoby zamawiającej znaczna pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z kwestiami celnymi.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.