Co to jest druk 3D i jak działa

14 lutego, 2023
Druk 3D już dawno przebył drogę z teorii w realność, a na przestrzeni minionych lat drukarki 3D stały się dużo tańsze jak też bardziej osiągalne. Profesjonaliści prognozują, że w najbliższych latach wydruki 3D będą obecne w naszych domach oraz będziemy korzystać ich na co dzień tak samo jak z mikrofalówek.

3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
W tej chwili wydruki 3D używane są do produkcji bardzo szerokiego zakresu przedmiotów, poczynając od prototypów części do maszyn w branżach przemysłowych bądź lotniczych, poprzez druk implantów w medycynie, zaś skończywszy na całym szeregu gadżetów codziennego użytku, gadżetów. Czym są wydruki 3D, czy są nam konieczne oraz czy faktycznie za kilka lat każdy z nas będzie z nich korzystał? Drukarka 3D nie stworzy obiektu na żądanie tak jak to przedstawiono dla przykładu w „Star Treku”. Drukarki 3D drukują pomysł wypuszczony z komputera, stosując takie surowce jak syntetyk, ceramikę lub metal (materiałów do druku ciągle przybywa). Druk przedmiotu polega na tworzeniu a także nakładaniu warstwy surowca o określonej grubości na stole drukarki, a gdy warstwa będzie ukończona, nakładaniu następnej. Jednak drukarka 3D nie będzie w stanie wydrukować nawet najprostszych urządzeń składających się z wielu typów surowców. Pomimo całej swej prostoty, nie stworzymy w mieszkaniu za pomocą drukarki 3D praktycznej maszynki do golenia. Jednakże , drukarki 3D odnajdą się z powodzeniem wszędzie tam gdzie będzie konieczna personalizacja, unikalność projektu bądź mała ilość produktów. Będzie można uruchomić zupełnie nowy typ usług w formie wytwórczości rzeczy na zlecenie.

Bryła 3D

Autor: fdecomite
Źródło: http://www.flickr.com
Branżą, jaka skorzysta silnie na wdrożeniu nowej technologii będzie branża medyczna. Dzięki opcji tworzenia unikalnych, pojedynczych rzeczy, to co wcześniej było niemożliwe do wykonania ze względów wydajnościowych, jest dzisiaj w zasięgu ręki. Prócz tego, specjalistyczne drukarki 3D ( na drukarki3d.pl) stosowane są do naprawdę znacznych projektów: zacząwszy od interesujących wizualnie mieszkań, przez niesławny pistolet pistolet karcher „Liberator”, a skończywszy na druku budowli mieszkalnych. Warto też wspomnieć o pierwszych testach drukowania pokarmów: druku z cukru.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.