Podstawowe metody jakie się stosuje we współczesnej obróbce metali i wytwarzaniu z nich różnych elementów.

6 kwietnia, 2022
Od chwili gdy ludzie nauczyli się topić rudy żelaza i robić tym sposobem metal zaczęła się następna epoka w historii ludzkości. Pojawiły się wtedy także całkowicie nowe możliwości wykorzystania otrzymanych metali, takie jak różnego rodzaju narzędzia czy broń. Przez wiele wieków metody związane z odlewaniem metali były udoskonalane, przez co dzisiaj można wykonywać niezwykle precyzyjne części.

Odlewnictwo jest obecnie szeroko wykorzystywane przy wytwarzaniu wielu różnych elementów. Korzysta z niego w pierwszej kolejności przemysł lotniczy i motoryzacyjny, ale również zbrojeniowy, elektroniczny i motoryzacyjny. Nie można również zapomnieć o artystach, oni również

cięcie metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

niezwykle często korzystają z tej techniki przy wytwarzaniu swoich dzieł. W największym skrócie taka technika będzie polegać na przygotowaniu formy, wykonanej przeważnie z gipsu lub podobnych materiałów, w której umieszcza się pożądany kształt zrobiony z wosku – przeczytaj o procesie odlewnictwa. Podczas wypalania formy wosk się wytapia zostawiając wolną przestrzeń, do której jest wlewany roztopiony metal i po ostygnięciu dostaje się gotowy element.

Żeby jednak odlane czy zrobione w inny sposób elementy były odpowiedniej jakości i nadawać się mogły do pracy, muszą niekiedy przejść dodatkową obróbkę. Przy odlewanych elementach konieczne będzie frezowanie i szlifowanie powierzchni roboczych, a także wykonanie niezbędnych otworów. Ten rodzaj obróbki związany jest z przygotowaniem kształtu, natomiast czasami zachodzi potrzeba przeprowadzenia dodatkowych procesów mających na celu poprawę mechanicznych właściwości metal.

W sieci znajduje się wiele bardzo ciekawych artykułów – jeżeli chcesz poznać kolejny – sprawdź na witrynie (http://www.hmlnosewicz.pl/oferta/zbiorniki-lpg/) a nie pożałujesz!


Zalicza się do nich na przykład wyżarzanie, które polega na podgrzaniu materiału do ściśle

wyznaczonej temperatury i powolnym ochładzaniu. Dzięki temu struktura molekuł porządkuje się, a sam materiał zyskuje znacznie lepsze właściwości – informacje na temat wyżarzania. Inną metodą jest hartowanie, z kolei ono polega na rozgrzaniu materiału i szybkim ochłodzeniu w wodzie czy oleju, przez co powierzchnia metalu znacznie się utwardza. Umiejętne użycie technik tego typu pozwoli na otrzymanie metalu o ściśle określonych parametrach.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.