W jaki sposób wykonywane są kolorowe nadruki na T – shirtach?

7 października, 2021
Od XV wieku gdy zaczęły pojawiać się drukarnie technika drukarska niebywale się posunęła. Pomimo wszystko pojawiają się coraz bardziej nowoczesne technologie które umożliwiają robienie nadruków na wspaniałych, innych niż papier, materiałach. Jedną z takich technik jest sitodruk.

Technika sitodrukowa była poznana w krajach Dalekiego Wschodu już w czasach starożytnych. Jej wielki rozwój nastąpił w XIX wieku na terenie Japonii. To właśnie kraj kwitnącej wiśni uważany jest dzisiaj za ojczyznę tej techniki drukarskiej. Z Japonii sitodruk trafił do USA, teraz jest znany i chętnie używany we wszystkich krajach świata. Obecnie sitodruk odnajduje zastosowanie do realizowania drukowania na przeróżnych przedmiotach.

Zaintrygował Cię nasz wątek? Jeżeli tak, to fantastycznie – dalsze newsy (https://www.tort-artystyczny.pl/torty-artystyczne/) wyszukasz w kolejnym bardzo ciekawym tekście.

Ale nie tylko. Warto go zastosować do drukowania wzorów na przedmiotach wykonanych z drewna bądź z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe produkuje się więc, dostosowując je do rozmaitych materiałów. Maszyny sitodrukowe różnią się również zastosowaną technologią. Są pośród nich takie, na których można wykonać nadruk tylko na materiałach, ale też takie pozwalające wykonywać druki na szkle oraz drewnie. Jest więc ich sporo rodzajów (zobacz je tutaj).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko używana w dużych zakładach poligraficznych które zajmują się techniką tego rodzaju. Dużym wzięciem cieszy się także maszyna do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można wykonać jednobarwne nadruki na koszulkach (kup maszynę do sitodruku).zobacz ofertę piasek stabilizowany cementem piasek stabilizowany cementemJakość przygotowanego druku w dużej mierze zależna jest od rodzaju zastosowanej farby. W technice sitodrukowej stosuje się obecnie dwa rodzaje farb: wywabowe, czyli plastizolowe lub wodne. Wadą farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po naniesieniu na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk koniecznie należy je utrwalić.

Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, dochodzącej do stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to bardzo gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest naprawdę trwały. Użycie farb wodnych również pozwala uzyskać trwałe nadruki na koszulkach. Nadruki na koszulkach zrobione techniką sitodrukową nie ścierają się nawet po bardzo wielu praniach. Bez wątpienia obecnie jest to najtrwalsza metoda drukowania, która gwarantuje naprawdę świetne efekty.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.