Nowoczesne technologie używane w zakładach produkcyjnych

2 lutego, 2023
W każdym zakładzie, w którym mamy do czynienia z procesem produkcyjnym, bardzo istotną kwestią są dobre systemy transportu wewnętrznego. Są to wszystkie mechanizmy i urządzenia, wykorzystywane do przemieszczania wyrobów w zakładach, magazynach lub na halach produkcyjnych.

Właściwie zaprojektowane systemy transportu wewnętrznego , dopasowane do wymagań danego obiektu, mają znaczący wpływ na wszystkie procesy, zachodzące w przedsiębiorstwie. Gwarantuje on automatyzację procesów, co jest ściśle związane ze zmniejszeniem kosztów i efektywniejszą organizacją pracy. Stąd też bardzo istotne jest, by taki system był jak najbardziej przystosowany do specyfiki działalności zakładu. Na rynku odnajdziemy wiele firm, które gwarantują kompleksową obsługę w tej dziedzinie. Obejmuje ona projekt, produkcję, montaż oraz serwis.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Ważną rolę w transporcie wewnętrznym spełniają przenośniki Są to specjalnie zaprojektowane urządzenia pomocnicze, które umożliwiają transportowanie produktów z poszczególnych etapów produkcyjnych. Bardzo popularne są przenośniki taśmowe. Na odpowiednio przystosowanym blacie ze stali zamontowana jest taśma. Prowadzą ją rolki podporowe, umieszczone w górnej i dolnej części konstrukcji, która zwieńczona jest rolką zwrotną oraz napędową. W przenośnikach łańcuchowych transportowane materiały są przemieszczane na cięgnach łańcuchowych. Łańcuchy poruszają się po specjalnym profilu ślizgowym, który zrobiony jest ze sztucznego materiału. Charakteryzuje się ono wielką wytrzymałością na ścieranie. Takie przenośniki używa się w transporcie elementów, które znajdują się w pudełkach lub na paletach.

W oparciu o taką samą zasadę funkcjonują przenośniki typu pasmowego. W tym przypadku transport odbywa się przy użyciu cięgien paskowych, które także potrzebują odpowiedniego profilu ślizgowego. Całość przymocowana jest w twardej i mocnej ramie. Liczba używanych cięgien paskowych jest uzależniona od gatunku towaru, który transportujemy. Tak samo przenośniki typu łańcuchowego , jak i paskowe znakomicie pracują z przenośnikami rolkowymi.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.